Září 2013

Felinoterapie

25. září 2013 v 20:17 | Patri
Vzhledem k tomu, že je o Felinoterapii plný internet, tak tady nebudu všechno vypisovat. Líbil se mi takový základní popis této terapie z Wikipedie, samozřejmě přidám i něco svého. Někdy, až bude více času, tak tento článek vylepším.

Felinoterapie je podpůrná léčba somatických i psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt pacienta s kočkou domácí.
Pro felinoterapii se hodí každá kočka, která je zvyklá na kontakt s cizími lidmi a má klidnou, milou, vstřícnou a vyrovnanou povahu. Mezi nejvhodnější plemena patří Ragdoll, Perská kočka a Něvská maškaráda. Vhodnější jsou kocouři (zejména kastrovaní), ale ani kočky nejsou výjimkou. Samozřejmostí je 100% zdraví jedince používaného pro terapii.
Cílová skupina lidí jsou handicapovaní lidé, senioři nebo lidé s jakýmkoliv postižením.


Základní péče

25. září 2013 v 9:54 | Patri
Jeho polodlouhá srst se nezacuchává, takže stačí, když mu srst jednou za týden nebo dle potřeby, to poznáte po dotyku srsti, pročešete.
Když kočka líná, tak kartáčování podle potřeby můžeme zvýšit, ale musíme dávat pozor, ať se srst častým pročesáváním nepoškodí.
Kočky se bojí vody, ale pokud možno, měli by se jednou za čas vykoupat a pak pročesat. To samozřejmě záleží na majiteli.
Na pročesávání můžete použít různé hřebény.

Já doporučuji např. :


Tento hřebén použijeme hned po koupání. Rozčešeme chuchvalce a poté srst rozčešeme tímto hřebínkem:


Vzhled

24. září 2013 v 23:24 | Patri
Ragdoll patří mezi polo-dlouhosrsté kočky. Na hlavě mu narůstá krátká srst a na krku ji má delší. Jeho srst je hedvábně jemná a hodně hustá.


Koťata jsou po narození bílá, ale hned po několika dnech se začínají zbarvovat a tmavnout.
Oči jsou zbarvené nádhernou jasně modrou barvou. Uši nejsou úplně do špičky, ale jsou malinko zaoblené. Krk je krátky, hustý a svou delší srstí na krku mu navazuje na hruď. Má celkově mohutné tělo. Zadní nohy má malinko delší, než přední, tak působí velice zajímavě. Ocas má středně dlouhý ale bohatě porostlý.
Ragdoll se velikostně řadí mezi středně velká plemena, ale tělo působí mohutně. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 8 - 10 Kg.
Kocouři bývají mnohem větší, než kočky. Kocouři mohou dosáhnout až k délce jednoho metru.

Kočky plemene Ragdoll mají 3 typy zbarvení :

Bicolor - U tohoto typu jsou záda, uši, ocas a maska tmavě zbarvené. Okolo čenichu by měla být bílá skvrna. Polštářky na tlapkách a nos jsou stejně jako u typu mitted růžové. Břicho a nohy jsou u tohoto typu zbarvené bíle (bílá musí být beze skvrn). Naopak na ocase a uších se nesmí vyskytovat bílé znaky.Colorpoint - Nos a polštářky na tlapkách jsou tmavé. Náprsenka, hruď a břicho jsou světlejšího odstínu. Ragdoll tohoto typu NIKDE NEMÁ BÍLOU BARVU.


Mitted - Je podobný Colourpointu, ale na nohách musí mít bílé ponožky. Polštářky na tlapkách jsou růžové a od ocasu až k bradě se táhne bílý pruh.


A jsou uznané v těchto barvách :

Chocolate - čokoládová

Blue - modrá

Seal - černohnědá

Lilac - lilová

Red - červená

Creme - krémová

Chocolate - čokoládová

Modře-želvovinová

Tortie - želvovinová

Čokoládově-želvovinová

Lilově-želvovinová

Lynx

Historie plemene Ragdoll

24. září 2013 v 21:57 | Patri
Název Ragdoll je v překladu Rag = hadrová , doll = panenka. Říká se jim tak proto, protože mají vyjímečnou vlastnost - když si vezmete kočku do náruče, tak uvolní všechny svaly. Zjišťovala jsem, jak je to možné a narazila jsem na příběh zakladatelky tohoto plemena, na paní Annu Bakerovou.

Měla kočku Josephinu, která byla podle všeho angorská kočka, srazilo ji auto a i když měla vážná zranění, tak měla později ještě několik vrhů.

Josephina s koťaty.

Po autonehodě se u Josephiny objevila zajímavá vlastnost typická pro Ragdolly - po zvednutí do náruče se naprosto uvolní svalstvo - odtud ten název.


Údajně se tento rys objevoval u všech Josephiných koťat a tak se u šlechtění na tohle kladl velký důraz.Anna Baker s jedním z Josephinských koťat.

Charakter

24. září 2013 v 21:52 | Patri
Je skvělý přítel, je klidný a přítulný. Je proto také nejvíce vhodný k felinoterapii tedy k "léčbě kočkou".

Felinoterapie.

Má každopádně rád zábavu, je hravý. Ragdollské kočky nemají rády samotu, těžko ji snášejí, povahu mají téměř jako psy. Je jako váš stín, všude chodí za vámi. Pro Ragdolla je výhodou, když máte doma ještě další kočku/y, ale také si dokážou zvyknout na další zvířata. Jejich hravost a nekonfliknost je přímo předurčuje k soužití s dětmi.


V případě, že by se cítili ohrožení spíše utečou, než by tasili drápky.